Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 18 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman

100 Lat Niepodległej

Koncert "NIepodległej ballady i pieśni"

Dziękujemy za piękny koncert.

Wystawa "Łączy nas Niepodległa"

Bardzo ważną częścią, przygotowanych przez nasze stowarzyszenie, obchodów Odzyskania Niepodległości w gminie Strachówka i odsłonięcia tablicy poświęconej plut Józefowi Czerwińskiemu była wystawa „Łączy nas Niepodległa”. Składa się ona z trzynastu tablic, na których opowiedzieliśmy o ludziach z naszej gminy lub z nią związanych, którzy walką lub pracą wnieśli swój wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Znalazł się na nich Andrzej Król z Annopola syn niepiśmiennego gospodarza, którego ojciec na początku XX wieku wykształcił  na prawnika. Andrzej Król budował zręby finansów w II RP.  Jest także jego żona Maria Królowa nauczycielka, która otrzymała dyplom za walkę o szkołę polską. Jest ksiądz Hilary Jastak z wojennym epizodem w Strachówce oraz długoletni dyrektor szkoły w Strachówce, członek AK Stefan Kmieciński. Opowiedzieliśmy o plutonowym Józefie Czerwińskim i Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarności” Rolników Indywidualnych, który 3 maja 1981 roku w Strachówce założył młody student  z Legionowa, dziś mieszkaniec Annopola Józef Kapaon.  To były kamienie pod podwaliny wolnej, niepodległej Polski, bez których nie moglibyśmy świętować 1 listopada 2018 r. stulecia jej odrodzenia.

Więcej…

Film "Przywrócić pamięci"

Film powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy Sebastiana Radzio, Emilii Badurek i Marioli Orzechowskiej nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej, historyka Pawła Sulicha i Michała Badurka członka grupy rekonstrukcyjnej w ramach projektu naszego stowarzyszenia "100 Lat Niepodległej. Urodziny Polski" przy finansowym wsparciu Powiatu Wołomińskiego. Józef Czerwiński staje się wzorcem przykładem osobowego wzorca dla wychowania przyszłych pokoleń w naszej gminie.

Gminne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Przywrócić pamięci

W starym pamiętniku Andrzeja Króla z Annopola pod datą 24 września 1939 roku przeczytaliśmy „Na wojnie bywa rozmaicie. Niejaki Czerwiński z Księżyk, zięć Julci, z oddziałkiem, w składzie 14 żołnierzy, wziął do niewoli 900 żołnierzy bolszewickich, którzy potem czapkami rzucali o ziemię, że się tak dali podejść. To było podczas wojny bolszewickiej, ale znowu poszedł na wojnę z Niemcami”. Kim był Józef Czerwiński? Dokładnie gdzie i kiedy był ten bohaterski czyn, za który otrzymał najwyższe wojskowe odznaczenie? Dlaczego mieszkańcy Księżyk i gminy Strachówki nic o nim nie wiedzą?

Nasze stowarzyszenie postanowiło, że na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości plutonowy Józef Czerwiński wróci z niebytu do zbiorowej pamięci mieszkańców naszej gminy. Wróci w chwale przynależnej bohaterom.

Przez wiele miesięcy szukaliśmy potwierdzenia jego żołnierskiej drogi. Sprawdzaliśmy przynależność do 12 Pułku Ułanów Podolskich, w Wojskowym Instytucie Historycznym znaleźliśmy dokumenty opisujące czyn, za który otrzymał krzyż Virtuti Militari. Dotarliśmy do rodziny Józefa Czerwińskiego, jego córki i wnuczek. To były najpiękniejsze chwile; rozmowy, wzruszenia, odkrycia pięknego człowieka.

Więcej…

Kalendarium

Kalendarium naszych przygotowań do Święta Odzyskania Niepodległości

Nasze prace związane z upamiętnieniem plutonowego  Józefa Czerwińskiego ze wsi Księżyki odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari za wojnę z bolszewikami w 1919-1920 roku rozpoczęły się prawie rok temu od złożenia do powiatu wołomińskiego wniosku w konkursie grantowym „Niestandardowe działania mające na celu upamiętnianie świąt narodowych, postaci historycznych szczególnie związanych z ziemiami powiatu wołomińskiego”.

Zaplanowaliśmy w nim organizację  gminnych obchodów święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada 2018 r.  i odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Józefa Czerwińskiego oraz przygotowanie o nim filmu.  Zostało to zapisane w kalendarzu imprez gminnych, który został ułożony na spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych z pełnomocnikiem ds. współpracy z NGO-sami i wójtem gminy 26 stycznia 2018 r. Na spotkaniu  ustalono, że tak jak przez osiem ostatnich lat, do współorganizacji tego święta zapraszamy wszystkich.

Ten sam wątek przywrócenia dzieciom i młodzieży  pamięci historii życia  Józefa Czerwińskiego pojawił się w działaniach, który realizuje Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Norwidowska w  projekcie „Łączy nas Niepodległa” w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

O obu inicjatywach wielokrotnie rozmawialiśmy z nauczycielami, Księdzem, Wójtem. Na początku października przygotowując się do 100.lecia Szkoły i zbierając materiały do filmu o Józefie Czerwińskim jedna z nauczycielek zwróciła się do pana Jarka Stryjka z prośbą o rozmowę, spotkanie i pomoc w zebraniu informacji. Spotkała się z odmową i brakiem zainteresowania tematem.  W październiku rozmawialiśmy  z księdzem proboszczem i Panem Wójtem na temat przebiegu uroczystości 11 listopada. Ustalono intencję Mszy Świętej.

29 października było pierwsze ogłoszenie parafialne o planowanych wydarzeniach,  4 listopada drugie. W sobotę 3 listopada w Strachówce powiesiliśmy  plakat informacyjny w Strachówce. Informacja o gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości i odsłonięciu tablicy została zamieszczona  na naszej stronie internetowej i profilu fb stowarzyszenia 30 października.

Zapraszamy serdecznie na gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada, które rozpoczną się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, plutonowego Józefa Czerwińskiego i OSP w Strachówce o godz. 12:00 w kościele parafialnych Wniebowzięcia NMP w Strachówce.

 

Więcej artykułów…


Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: