Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 12 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Zenon, Wiktor

Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida" 2017

XIII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” przeszło do historii. To był niezwykły dzień pełen pięknych chwil, wrażeń i wzruszeń. Rozpoczął się wcześnie rano od  rozstawiania namiotów, sceny, saloniku, stoisk, od zainstalowania  studia radiowego ogólnopolskiej rozgłośni „Radia Dla Ciebie”. Zanim rozpoczęło się „Vademecu” przez  dwie godziny z biblioteki Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej redaktor Piotr Łoś prowadził audycję „Łosiowisko” o Rzeczpospolitej Norwidowskiej, dziedzictwie kulturowym naszej ziemi, historii i ludziach Strachówki. Gośćmi programu byli Grażyna i Józef Kapaon (Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska), Emilia Badurek nauczycielka języka polskiego, gimnazjaliści  Iza Banasik, Karolina Orzechowska, Patryk Kaczorowski, wójt gminy Strachówka Piotr  Orzechowski, kierownik biblioteki gminnej Anna Gołoś.

 

 

W samo południe w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Mszę świętą, na której modliliśmy się w intencji rodziny Sobieskich i Norwidów odprawił w koncelebrze z ks. Janem ksiądz proboszcz  Mieczysław Jerzak. Po Mszy św. na stopniach kościołach rozpoczęła się rekonstrukcja szlacheckiego wesela Ludwiki Ździeborskiej i Jana Norwida. Goście obejrzeli moment oświadczyn i zaręczyn w dworze Hilarii i Józefa Sobieskiego po czym w korowodzie za ułanami ze Stowarzyszenia I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, bryczkami i wozami wyruszyli do Sulejowia. Po drodze korowód zatrzymywał się przy tradycyjnych „weselnych bramkach” przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Jadwisina i Równego. W kościele p.w. Trójcy Świętej uczestniczyliśmy w przepięknym koncercie Piotra Kajetana Matczuka „Rozmowa z piramidami”, który śpiewał utwory polskich romantyków. Fragment „Promethidiona” Norwida „bo nie jest światło, by pod korcem stało, ani sól ziemi do przypraw kuchennych. Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, praca, by się zmartwychwstało” zaśpiewali wszyscy aż kilka razy. Po zaślubinach orszak wrócił do Strachówki, po drodze zatrzymując się przy miejscowym cmentarzu. „Młoda para” i „szlachta” złożyła kwiaty na grobie ks. Jakuba Dosta i ojca karmelity, do 1893 roku proboszcza parafii Sulejów.

 

W Strachówce gimnazjaliści - aktorzy grupy rekonstrukcyjnej przygotowani przez polonistkę z Zespołu Szkół w Strachówce panią Renatę Ołdak,  pokazali staropolskie zwyczaje powitania chlebem i solą, i oczepiny. Pięknie zatańczyli poloneza.  Pod kierunkiem  pani Ałły Mioduszewskiej dzieci z klasy czwartej i piątej zatańczyły kujawiaka, a gimnazjaliści z klasy drugiej mazura.  Chętni pisali listy i uczyli się kaligrafii w XIX – wiecznym saloniku, do którego zapraszała pani Emilia Badurek. Pani Basia Janus, w stylowej sukni z epoki Norwida, pokazywała jak pogrzebaczem toczyć koło i fajerkę, i na czym polega zabawa w ciuciubabkę.  Goście tłumnie odwiedzali foto-budkę i robili sobie zdjęcia  w stylowych kapeluszach i cylindrach. Panie z KGW w Strachówce i Równym serwowały tradycyjne pierogi i kartacze, a Rada Rodziców  kawę, herbatę i ciasto. Wszystkim przygrywał zespół „Duet gama”

 

Dziękujemy tym, którzy włączyli się  w organizację „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Było tak wiele osób, że aż trudno wszystkich wymienić z imienia, aby nikogo nie pominąć.  Dziękujemy  Starostwu Powiatu Wołomińskiego i Gminie Strachówka za finansowe wsparcie tego wydarzenia.

Dziękujemy TVP za obecność i kamerzyście gazety powiatowej „Życie Powiatu na Mazowszu” za filmowanie całej uroczystości.Zrealizowane projekty

Warto przeczytać:

Statystyki

Odsłon : 601047