Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 14 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Kalendarium

Kalendarium naszych przygotowań do Święta Odzyskania Niepodległości

Nasze prace związane z upamiętnieniem plutonowego  Józefa Czerwińskiego ze wsi Księżyki odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari za wojnę z bolszewikami w 1919-1920 roku rozpoczęły się prawie rok temu od złożenia do powiatu wołomińskiego wniosku w konkursie grantowym „Niestandardowe działania mające na celu upamiętnianie świąt narodowych, postaci historycznych szczególnie związanych z ziemiami powiatu wołomińskiego”.

Zaplanowaliśmy w nim organizację  gminnych obchodów święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada 2018 r.  i odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Józefa Czerwińskiego oraz przygotowanie o nim filmu.  Zostało to zapisane w kalendarzu imprez gminnych, który został ułożony na spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych z pełnomocnikiem ds. współpracy z NGO-sami i wójtem gminy 26 stycznia 2018 r. Na spotkaniu  ustalono, że tak jak przez osiem ostatnich lat, do współorganizacji tego święta zapraszamy wszystkich.

Ten sam wątek przywrócenia dzieciom i młodzieży  pamięci historii życia  Józefa Czerwińskiego pojawił się w działaniach, który realizuje Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Norwidowska w  projekcie „Łączy nas Niepodległa” w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

O obu inicjatywach wielokrotnie rozmawialiśmy z nauczycielami, Księdzem, Wójtem. Na początku października przygotowując się do 100.lecia Szkoły i zbierając materiały do filmu o Józefie Czerwińskim jedna z nauczycielek zwróciła się do pana Jarka Stryjka z prośbą o rozmowę, spotkanie i pomoc w zebraniu informacji. Spotkała się z odmową i brakiem zainteresowania tematem.  W październiku rozmawialiśmy  z księdzem proboszczem i Panem Wójtem na temat przebiegu uroczystości 11 listopada. Ustalono intencję Mszy Świętej.

29 października było pierwsze ogłoszenie parafialne o planowanych wydarzeniach,  4 listopada drugie. W sobotę 3 listopada w Strachówce powiesiliśmy  plakat informacyjny w Strachówce. Informacja o gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości i odsłonięciu tablicy została zamieszczona  na naszej stronie internetowej i profilu fb stowarzyszenia 30 października.

Zapraszamy serdecznie na gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada, które rozpoczną się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, plutonowego Józefa Czerwińskiego i OSP w Strachówce o godz. 12:00 w kościele parafialnych Wniebowzięcia NMP w Strachówce.

 Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: