Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 18 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Aktualności

RzN AD 2018, czyli Andrew Ferrie i Rzeczpospolita Norwidowska

W wigilię największego polskiego święta narodowego winien jestem pracę swego czoła, serca, wiary i rozumu poświęcić człowiekowi z imieniem, nazwiskiem i obliczem Andrew Ferrie. Jest Szkotem, z Dundee, który poznał czas strasznej wojny, ale i skądinąd wielką miłość do naszego kraju. Opowiedział o niej - o czasie, miłości i ich osobowym przeżyciu/doświadczeniu - sam osobiście, wierszami. Zaświadczył! Dał świadectwo wobec świata całego! Jego świadectwo życia – wiary, miłości - stało się motorem mojego pisania dzisiaj. Droga-prawda-życie i piękno-dobro-prawda są trójcą, nigdy nie chodzą rozdzielone, w osamotnieniu. Nie same wiersze pchają mnie do pisania, dzisiaj. Andrew Ferrie jest pradziadkiem naszego wnuka Bena, Benjamina Kapaona z Glasgow.

Więcej…

Publikacja "Ja to,co śpiewam, żyję, i boleję"

Właśnie ukazała się długo oczekiwana przez nas kolejna publikacja, która  powstała z naszej inicjatywy. Są to referaty norwidologów pani prof Jadwigi Puzyniny, prof Anny Kozłowskiej i dr Magdaleny Woźniewskiej-Działak, dr Tomasza Korpysza oraz tekst  Józefa Kapaona członka stowarzyszenia i kalendarium  projektów Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska.  Referaty wygłoszono na organizowanej przez nas konferencji pod  tytułem "Ja to, co śpiewam, żyje - Cyprian Norwid dialog z życiem i światem współczesnym AD 2017" w Pałacu w Chrzęsnem w marcu 2017 r.  Publikacja  wydana została ze środków Powiatu Wołomińskiego, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy nie tylko miłośników Norwida do zapoznania się z publikacją dostępną u nas.

Z przewodnikiem na szlak Rzeczpospolitej Norwidowskiej

Już niedługo wiosna. Najlepszy czas na szkolne wycieczki. Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska zaprasza na szlak po Rzeczpospolitej Norwidowskiej, miejscach związanych z Cyprianem Norwidem i jego rodziną. Pomoże Wam w tym przewodnik turystyczny, kolejna nasza publikacja. Wydana została  ze środków powiatu wołomińskiego  w projekcie  "Przewodnik turystyczny.Rzeczpospolita Norwidowska".

W pracowni św. Mikołaja

Nasze stowarzyszenie we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas w Szkole Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce organizuje warsztaty "W pracowni świętego Mikołaja". Przygotujemy pierniki i ozdoby świąteczne, które zostaną sprzedane na kiermaszu bożonarodzeniowym. Pieniądze zostaną przeznaczone jak co roku na paczki świąteczne dla seniorów z gminy Strachówka.

Warsztaty scrapbookingu

Chcesz zrobić z nami kartkę dla bliskich z okazji Świąt Bożego Narodzenia? zapraszamy na warsztaty scrapbookingu z panią Olgą Pakułą.

Konkurs "Kartka z pamiętnika - Moje najpiękniejsze Boże Narodzenie"

Nasze Stowarzyszenie realizuje projekt "Na norwidowskim szlaku" w ramach programu "Działaj Lokalnie" X. Jednym z działań, po warsztatach z kaligrafii jest konkurs "Kartka z pamiętnika - Moje najpiękniejsze Boże Narodzenie", do którego zapraszamy dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej.  Komisja oceniać będzie treść i formę kartki z pamiętnika, pismo i zdobienie kartki. Jak ją zrobić ciekawie możecie dowiedzieć się na warsztatach ze scrapbookingu, które odbędą się 4 grudnia w szkole. Zapraszamy.

Koncert dla Rzeczpospolitej

W tym roku będziemy obchodzić Święto Odzyskania Niepodległości w nieco innej formule. Zapraszamy wszystkich, którzy mają czas i ochotę na koncert absolutnie niezwykłego artysty Piotra Kajetana Matczuka. Mieliśmy przyjemność słuchać jego występu podczas "Vademecum" , a z nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce w dniu ich święta. Naprawdę warto posłuchać.

Przewodnik turystyczny

Filmowa relacja z "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida"

Dziękujemy Sebastianowi Radzio, nauczycielowi Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej, szefowi szkolnej telewizji  RZN. TV za przygotowanie materiału filmowego z XIII "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida"

Przejazd do Sulejowa

Koncert Piotra Kajetana Matczuka "Rozmowy z piramidami"

Inscenizacja zaślubin

Tańce narodowe w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół w Strachówce

Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida" 2017

XIII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” przeszło do historii. To był niezwykły dzień pełen pięknych chwil, wrażeń i wzruszeń. Rozpoczął się wcześnie rano od  rozstawiania namiotów, sceny, saloniku, stoisk, od zainstalowania  studia radiowego ogólnopolskiej rozgłośni „Radia Dla Ciebie”. Zanim rozpoczęło się „Vademecu” przez  dwie godziny z biblioteki Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej redaktor Piotr Łoś prowadził audycję „Łosiowisko” o Rzeczpospolitej Norwidowskiej, dziedzictwie kulturowym naszej ziemi, historii i ludziach Strachówki. Gośćmi programu byli Grażyna i Józef Kapaon (Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska), Emilia Badurek nauczycielka języka polskiego, gimnazjaliści  Iza Banasik, Karolina Orzechowska, Patryk Kaczorowski, wójt gminy Strachówka Piotr  Orzechowski, kierownik biblioteki gminnej Anna Gołoś.

 

Więcej…

Więcej artykułów…


Zrealizowane projekty

Warto przeczytać:

Statystyki

Odsłon : 313682