Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 17 Październik 2019    |    Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Projekty

XV Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida" Święto rodziny.

 

Po raz piętnasty 2 czerwca 2019 r. ze Strachówki wyruszył korowód weselny rodziców Cypriana Norwida, czyli nasze Vademecum. Po Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawionej przez ks. Jana i księdza proboszcza Mieczysława Jerzaka w intencji rodzin.

Więcej…

Vademecum 2019 - Święto Rodziny

ZAPRASZAMY

Po raz piętnasty organizujemy "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida". Jubileuszowe wydanie będzie miało nieco inny charakter. Połączyliśmy to wydarzenie ze świętami, które przypadają w kalendarzu na koniec maja i czerwca. Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca. Wszak  Vademecum to Święto Rodziny. Tej, która miała swój początek 25 kwietnia 1818 roku Ludwiki i Jana Norwidów i każdej przez wieki do dziś. Zapraszamy całe rodziny do wspólnej zabawy.

Koncert dla Rzeczpospolitej

 

Nasze Stowarzyszenie również w tym roku pamiętało o Święcie Odzyskania Niepodległości. Nasza propozycja skierowana była do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do młodzieży i dzieci Szkoły Podstawowej w Strachówce. Zaprosiliśmy ich na koncert Piotra Kajetana Matczuka lidera Zespołu "Rozmowa z piramidami". Usłyszeliśmy utwory polskich wieszczów narodowych  epoki romantyzmu Norwida, Słowackiego, Mickiewicza, ale także wielkiego barda polskiej wolności Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Dziękujemy panu Piotrowi za obecność w Strachówce i (mimo napiętego kalendarza) i piękny koncert.

Więcej…

Vademecum 2017

Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego "Norwid-chrześcijanin"

 

Zakończył się konkurs plastyczny „Norwid-chrześcijanin”  organizowany przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska w ramach projektu „Vademecum, czyli chodź za mną”. Wpłynęło 78 prac z kilkunastu szkół z terenu Powiatu Wołomińskiego.

Więcej…

Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida

 

XII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” za nami. W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku mieszkańcy naszej gminy i zaproszeni goście zgromadzili się na Mszy Świętej w  kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce rozpoczynającej uroczystości nawiązujące do wydarzenia z 25 kwietnia 1818 roku. W tym dniu z dworu Hilarii i Józefa Sobieskich w Strachówce Ludwika Ździeborska ich wnuczka i Jan Norwid wyruszyli do Sulejowa, aby tam  wobec miejscowego proboszcza ks. Jakuba Dosta ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Strachówce, gdzie urodzili się Ludwik i Paulina, starsze rodzeństwo czwartego, polskiego wieszcza Cypriana Norwid.

Więcej…

Vademecum 2016

Już po raz dwunasty mamy przyjemność zaprosić wszystkich Państwa odwiedzających tę stronę na "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida". To plenerowa impreza nawiązująca do historycznego wydarzenia ślubu Ludwiki i Jana Norwida rodziców czwartego wieszcza, który odbył się 25 kwietnia 1818 r. Z dworu Józefa i Hilarii Sobieskich w Strachówce weselny korowód z nowożeńcami wyruszył do kościoła w Sulejowie, gdzie odbyła się uroczystość zaślubin. Te wydarzenia odtwarzamy podczas "Vademecum". Bryczkami i wozami konnymi pojedziemy do Sulejowa, gdzie odbędzie się koncert arii miłosnych. Pokażemy szlacheckie zwyczaje ślubne; błogosławieństwo rodziców, oczepiny, przysięgę małżeńską, polonez szlachecki. A na koniec wszyscy bawić się będą na biesiadzie weselnej. Zapraszamy.

Więcej artykułów…


Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: