XII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” za nami. W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku mieszkańcy naszej gminy i zaproszeni goście zgromadzili się na Mszy Świętej w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce rozpoczynającej uroczystości nawiązujące do wydarzenia z 25 kwietnia 1818 roku. W tym dniu z dworu Hilarii i Józefa Sobieskich w Strachówce Ludwika Ździeborska ich wnuczka i Jan Norwid wyruszyli do Sulejowa, aby tam wobec miejscowego proboszcza ks. Jakuba Dosta ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Strachówce, gdzie urodzili się Ludwik i Paulina, starsze rodzeństwo czwartego, polskiego wieszcza Cypriana Norwid.
Więcej…
|
Już po raz dwunasty mamy przyjemność zaprosić wszystkich Państwa odwiedzających tę stronę na "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida". To plenerowa impreza nawiązująca do historycznego wydarzenia ślubu Ludwiki i Jana Norwida rodziców czwartego wieszcza, który odbył się 25 kwietnia 1818 r. Z dworu Józefa i Hilarii Sobieskich w Strachówce weselny korowód z nowożeńcami wyruszył do kościoła w Sulejowie, gdzie odbyła się uroczystość zaślubin. Te wydarzenia odtwarzamy podczas "Vademecum". Bryczkami i wozami konnymi pojedziemy do Sulejowa, gdzie odbędzie się koncert arii miłosnych. Pokażemy szlacheckie zwyczaje ślubne; błogosławieństwo rodziców, oczepiny, przysięgę małżeńską, polonez szlachecki. A na koniec wszyscy bawić się będą na biesiadzie weselnej. Zapraszamy.
O początkach Rzeczpospolitej Norwidowskiej mówi pomysłodawca, autor nazwy i członek naszego stowarzyszenia Józef Kapaon.
Wystawę "Rzeczpospolita Norwidowska" przygotowaliśmy w ubiegłym roku w 130 rocznicę śmierci Cypriana Norwida. W tym roku na niezwykłe wydarzenie kanonizację Jana Pawła II przygotowaliśmy wystawę pt "Jeden zaszczyt: być człowiekiem" pokazującą jak myśl Wielkiego Papieża łączy się i przenika z poezja i myślą czwartego Wieszcza. Na wystawę zapraszamy już w niedzielę 27 kwietnia do Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce.
Więcej…
Delegacja naszego Stowarzyszenia i Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce wzięła udział w podsumowaniu Roku Cypriana Norwida w powiecie wołomińskim. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną podsumowującą działania w ramach obchodów Roku Norwidowskiego przygotowaną przez Centrum Kultury w Dąbrówce. Odbyła się prezentacja publikacji Rzeczpospolita Norwidowska wydana staraniem i dzięki mecenatowi Powiatu Wołomińskiego opracowana przez nasze Stowarzyszenie.Publikacja zawiera materiały po konferencyjne i z wystawy Rzeczpospolita Norwidowska. To dla nas niezwykle cenna książka. Dziękujemy panu staroście Konradowi Rytlowi za zrozumienie, wsparcie i życzliwość, a Andrzejowi Zbyszyńskiemu za pomoc.
Zaprezentowano również książkę pani Marii Mojzesowicz "Czy można tęsknocie nakazać "zniknij". Ważna częścią spotkania był koncert przygotowany przez Stowarzyszenie AXA z Rysia.
Więcej…
Kończy się Rok Cypriana Norwida na Mazowszu. Nasze Stowarzyszenie i Zespół Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej ma wielki udział w jego obchodach. Organizowaliśmy VI Powiatowy Konkurs o życiu i twórczości C Norwida (szkoła), imprezę plenerową "IX Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida", wystawę Rzeczpospolita Norwidowska, konferencję "Rzeczpospolita w twórczości Norwida". Dzięki staraniom Starostwa Powiatu Wołomińskiego wydana została publikacja przygotowana przez nasze stowarzyszenie "Rzeczpospolita Norwidowska".
Na podsumowanie wszystkich działań w tym przede wszystkim Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, Stowarzyszenia "AXA" i naszego zapraszamy do Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w niedzielę 8 grudnia
Wczoraj odbyło się ostatnie wydarzenie w projekcie „Rzeczpopsolita Norwidowska”, realizowanym przez nasze Stowarzyszenie od marca tego roku. W „Dworze” w Sulejowie, miejscu zaślubin rodziców Cypriana Norwida, odbyła się konferencja poświęcona „Rzeczpospolitej w twórczości Cypriana Norwida”.
Więcej…
|
|