Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 24 Lipiec 2021    |    Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga

Zapraszamy

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY STRACHÓWKA

Wiosną 2014 roku Zespół Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska, Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” i Grażyna Kapaon otrzymaliśmy od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zaproszenie do udziału w programie Lokalne Partnerstwa PAFW.  Zaproszenia kierowane są tylko do tych gmin w Polsce, w których różne instytucje, osoby realizowały inne, liczne programy PAFW.  Zawiązaliśmy Grupę Inicjatywną i złożyliśmy wniosek do konkursu. Komisja spośród wielu zgłoszeń wybrała osiem pomysłów. Nasz projekt „Moja i Twoja historia został wybrany i nagrodzony dotacją.

Projekt osnuty jest na historii Józefa i Hilarii Sobieskich, rodziny Cypriana Kamila Norwida.

Trzynaście lat temu odkryliśmy, że rodzice Norwida i jego pradziadkowie Józef i Hilaria Sobiescy mieszkali w Strachówce, a w okolicznych wsiach jego krewni Cyprian przebywał tu z rodzeństwem jako osierocone dziecko, zanim los rzucił go na emigrację. Nie ma materialnych śladów tamtych czasów, ale w archiwach pozostały zapiski, rodzinna korespondencja, a przede wszystkim myśl i poezja czwartego wieszcza. Tę całą spuściznę miejsca, ludzi, myśl i poezję nazwaliśmy Rzeczpospolitą Norwidowską. Naszym oczom ukazała się  historia wielkiej, a jednocześnie zwykłej rodziny z pokolenia na pokolenie. Jedna z najpiękniejszych kart historii naszej gminy. Czy znana wszystkim? Czy jesteśmy z niej dumni?

A potem przyszły kolejne pytania. Czy znamy historię własnych rodzin, ich początek? Jak daleko możemy sięgnąć pamięcią, wspomnieniem, opowieścią przekazywaną z pokolenia na pokolenie?  Czy wiemy jak one się ze sobą splatają? Czy ta pamięć nas łączy?

Odpowiedzi ułożyły się w partnerski projekt „Moja i Twoja historia”, do którego chcemy Was zaprosić. Chcemy przez liczne działania pokazać, wielkość i piękno każdej rodziny zaczynając od Sobieskich i Norwidów. Bo rodzina, jak pisał św. Jan Paweł II, jest wspólnotą miłości, szkołą bogatszego człowieczeństwa, pierwszą i podstawową szkołą uspołecznienia”(…) „daleką od zamknięcia się w sobie, rodzina otwiera się na inne rodziny i na społeczeństwo, podejmując swoje społeczne zadania”.

Proponujemy Wam przełożyć tę myśl na konkrety.

Rozpoczęliśmy cykl „Rodzinnych spotkań przy kominku”. To zwykłe, otwarte, sąsiedzkie spotkania przy herbacie. Przynosimy na nie zdjęcia ze starych albumów, pamiątki, opowieści. Z tego wspólnie napiszemy książkę o historii naszych wsi, naszych rodzin, gminie.

Podstawą rodziny jest małżeństwo. Co roku, od dziesięciu lat,  organizujemy imprezę plenerową „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”, bo  ze Strachówki do pobliskiego Sulejowa wyjeżdżali nowożeńcy Ludwika i Jan. Nie gdzie indziej a w Strachówce było ich wesele.

A jak było ze ślubem waszych dziadków, pradziadków, rodziców?   Konkurs i wystawa „Ach co to był za ślub” już wkrótce.

Dla tych, co wolą współczesne media zaplanowaliśmy warsztaty filmowe i konkurs na film o swojej rodzinie i wsi. Warsztaty tworzenia murali inspirowane twórczością Norwida.

Zaprosimy Was także na warsztaty kulinarne o kuchni staropolskiej i ślubnych tradycjach XIX wieku, warsztaty teatralne, na których przygotujemy przedstawienie „Sceny z życia Sobieskich i Norwidów” na XI „Vademecum” w kwietniu 2015 roku.

Przygotujemy dla turystów ścieżkę dydaktyczną o Rzeczpospolitej Norwidowskiej i jej interaktywną wersję.

A o naszej wspólnej pracy, zabawie i innych wydarzeniach w gminie opowiadać będzie TV RZN – Telewizja Rzeczpospolita Norwidowska

Projekt zakończymy „Kulturowymi dożynkami” we wrześniu przyszłego roku.Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: