Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2019    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Wycieczka rowerowa do Pałacu w Chrzęsnem śladami rodzin Sobieskich i Norwidów

W sobotę 20 czerwca odbyły się kolejne warsztaty literackie w projekcie „Sobiescy i Norwidowie. Rodzinne historie z Rzeczpospolitej Norwidowskiej”.  Tym razem uczestnicy pod kierunkiem pani Marioli Orzechowskiej, Emilii Badurek i Iwony Gajdy wyruszyli na wycieczkę rowerową. Wyprawa rozpoczęła się w Strachówce, gdzie w dworze Hilarii Sobieskiej i jej męża Józefa  poznali się rodzice Norwida.

Następnie uczestnicy pojechali do Sulejowa. Po drodze zapalili znicz na nagrobnej płycie ks. Jakuba Dosta, który udzielał ślubu Ludwice Ździeborskiej i Janowi Norwidowi. Zatrzymali się przy kościele w Sulejowie , w którym odbywała się uroczystość zaślubin. Informuje o tym  tablica, którą Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska postawiło dwa lata temu dając początek  turystycznej trasie po Rzeczpospolitej Norwidowskiej.  Dalsza droga wiodła do  Pałacu w Chrzęsnem. Dzięki uprzejmości pani Katarzyny Pazio ze starostwa powiatu wołomińskiego  i pomocy sołtysa Chrzęsnego młodzież mogła  obejrzeć  piękne wnętrza   Pałacu.  Wszystkim bardzo się one podobały.

 

Zachwyt wzbudzał również przypałacowy park.  Po odpoczynku i małym co nieco uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do Strachówki.

Zajęcia są  częścią  projektu „Moja i Twoja historia”, który realizujemy w  programie Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Współfinansowane ze środków Powiatu Wołomińskiego i PAFW.Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: