Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 30 Maj 2023    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Konferencja "Ja to, co śpiewam żyję - Norwida dialog z życiem i światem współczesnym AD 2017"

Konferencja „Ja to co śpiewam, żyję – Norwida dialog z życiem i światem współczesnym AD 2017”, która odbyła się 2 marca 2017 r. w Pałacu w Chrzęsnem była ostatnim wydarzeniem w projekcie „Wędrujący Norwid”, który nasze stowarzyszenie realizowało w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Naszymi partnerami w organizacji konferencji było Starostwo Powiatu Wołomińskiego, Fundacji Museion Norwid, Lokalna Grupa Działania „Równiny wołomińskiej”. Konferencja odbyła się w Pałacu w Chrzęsnem. Prelegentami konferencji byli wybitni norwidolodzy: Pani prof. Jadwiga Puzynina, tytuł referatu „Cyprian Norwid – człowiek i obywatel na dziś”, prof. Anna Kozłowska „Cyprian Norwid – Karol Wojtyła. Ślady dialogu poetów.”, dr Magdalena Woźniewska-Działak referat „Wczesny Norwid i podstawowe doświadczenie polskości” i dr Tomasz Korpysz „Człowiek nie tylko jest interesujący, ale i święty – szanowny”. O refleksji antropologicznej Norwida”. Słuchacze mieli okazję „zobaczyć” Norwida w różnych odsłonach. W czasie przerwy obejrzeli wystawę „Czas na Norwida”, po której gości oprowadzili prezes Fundacji Muiseum Norwid pan Jacenty Matysiak i dr Tomasz Korpysz. W drugiej części programu zgromadzeni zobaczyli przedstawienie teatralne „Norwid – miłość i samotność” w reżyserii Anny Lenartowicz w wykonaniu Igora Obłozy i Macieja Maciejewskiego.

 

 

Podczas konferencji podsumowaliśmy także Ogólnopolski Konkurs na film i fotoreportaż „Wędrujący Norwid”. Nagrody otrzymali (I miejsce) Kinga Szewczyk za film „Radzymin – moje miasto”, (II miejsce) Magdalena Winiarska i Zofia Zaręba za film „Zmartwychwstały do pamięci Renault FT-17” oraz Anna Sobotka (I miejsce) za fotoreportaż „Mamy pociąg do Tłuszcza” i Adam Gąsior (II miejsce) „Walizka pracy, sztuki i natury”.

Powiat Wołomiński, współorganizatora konferencji, reprezentowali Wicestarosta Adam Łossan, Katarzyna Pazio – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu oraz Henryka Michalczewska – pełnomocnik Starosty ds. Pałacu w Chrzęsnem. Lokalną Grupę Działania „Równiny wołomińskiej” prezes zarządu Rafał Rozpara. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom samorządowcom, nauczycielom, młodzieży, naszym partnerom w projekcie „Wędrujący Norwid” pani Ani Gołoś kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, paniom z KGW w Jadwisinie, nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Powiatu Wołomińskiego. Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Wołomińskiego już wkrótce przygotujemy publikację pokonferencyjną, o czym wszystkich Państwa niezwłocznie poinformujemy.

A tu słów kilka o konferencji i projekcie "Wędrujący Norwid"  w Radio "Fama" https://radiofama.com.plpublicystyka/ja-to-co-spiewam-zyje-norwida-dialog-z-zyciem-i-swiatem-wspolczesnym-ad-2017Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: